Nawet najlepszy fotelik nie zadziała jeśli…

…nie zadbasz o jego odpowiedni dobór i montaż. 


Zapraszam do lektury.

Bezpieczni w samochodzie – kompaktowy poradnik jak wybrać fotelik samochodowy dla Twojego dziecka i JAK BEZPIECZNIE i PRAWIDŁOWO Z NIEGO KORZYSTAĆ z uwzględnieniem wskazówek fizjoterapeutycznych.

→Foteliki dzielimy na grupy – przedziały wiekowe – wagowe. W skrócie można powiedzieć, że są 3 główne grupy.

1 – łupinki / nosidełka

2 – dla dzieci siedzących

3 – dla starszaków

Im mniejszy zakres wzrostowo wagowy tym bardziej bezpieczny i dopasowany będzie do dziecka fotelik. Duże przedziały nie są polecane!

→Fotelik – nosidełko to nie wózek spacerowy! O zgrozo spacer w foteliku! Włosy stają mi dęba gdy widzę spacerujące godzinami po galeriach handlowych i deptakach mamusie z noworodkami w fotelikach samochodowych, zamotanych na stelażu wózka.

Maksymalny czas przebywania w foteliku samochodowym to 2h!

Pozycja półleżąca, z biodrami umieszczonymi najgłębiej w foteliku, głową, barkami i stopami ponad linią bioder to pozycja bezpieczna dla malucha podczas podróży samochodem w razie wypadku, ale nie koniecznie komfortowa i hamująca naturalny rozwój dziecka. Ciągłe nadużywanie fotelika jako leżaczka – bujaczka, czy nawet krzesełka do karmienia jest ryzykowne dla maluchów.

     RÓŻNICE W BUDOWIE ANATOMICZNEJ DZIECKO vs DOROSŁY

 • głowa
  DZIECKO ciężar główki ~25% masy ciała 
  DOROSŁY ciężar głowy ~6-8% masy ciała
  Ciężka i nieproporcjonalnie duża główka maleństwa, jest osadzona na wiotkiej szyji i zachowuje się jak bezwładna kulka na sznurku. Dlatego jedyną bezpieczną pozycją do przewożenia najmniejszych jest tyłem do kierunku jazdy, w foteliku typu łupinka. Ciekawostka o foteliku z możliwością położenia dziecka z pozycji półleżącej.
 • miednica
  DZIECKO niezrośnięte kości, do 10 roku życia nie wykształcone kolce biodrowe (które zapobiegają zsuwaniu się pasa biodrowego na organy wewnętrzne
  DOROSŁY zrośnięta w całość, w pełni wykształcone kolce biodrowe
 • szkielet
  DZIECKO ilość kości u noworodka: 270
  pełne kostnienie szkieletu kończy się po zakończeniu procesu dojrzewania ~25 rok życia
  DOROSŁY ilość kości: 206 
  w pełni skostniały szkielet

  To najważniejsze różnice w budowie “małego” i “dużego” człowieka, które tłumaczą konieczność używania fotelików odpowiednio dobranych dla grupy wiekowej. 

→45 stopni to optymalny i zalcany kąt nachylenia podłoża (powierzchnia na której spoczywają plecy dziecka) fotelika bezpieczny dla noworodków, nie utrudniający im oddychania i nie powodujący opadania głowy na klatkę piersiową. Weź małą poziomicę i sprawdź, lub zainstaluj aplikację poziomica na smartphonie.

→Podczas pierwszych wycieczek (powrót ze szpitala), warto:

 • zasłonić okno najbliższe maluchowi, aby uniknąć przebodźcowania. Takie maluchy nie są w stanie przyswoić i przetworzyć obrazu pędzącego za oknem samochodu.  
 • stopniowo wydłużać czas podróży, zaczynając od 5-8 km
 • kontrolować malucha, obserwować jego reakcje, zaleca się podróżowanie rodziców z przodu, aby nie przyzwyczaić do obecności rodzica z tyłu

→Wkładki korygujące / zrolowane pieluchy czasem jest to konieczne (straszne zdjęcie z 2015 roku) Warto swoje wątpliwości rozwiać u specjalisty. Możecie zabrać swój fotelik do pediatry, fizjoterapeuty, czy przymierzyć go w sklepie u specjalisty, ważne aby był dobrze dobrany do Twojego dziecka. Warto też zwrócić uwagę na umowne przedziały wiekowe lub wagowe, w których producencie zalecają korzystać z oryginalnych wkładek noworodkowych, które mają za zadanie zmniejszyć objętość fotelik. W naszym przypadku, pozycja z wkładką, którą zalecał producent do 6 miesiąca lub do 9 kg porzuciliśmy dużo szybciej. Pamiętaj również o możliwości regulacji np. wysokości zagłówka czy wysokości wyjścia pasów (foteliki 2 i 3  grupy)!

→Zakup fotelika z 2 grupy następuje gdy dziecko przekroczy przedział wagowy lub, gdy jego głowa (linia oczu) wystaje poza obręcz fotelika. Wstające nogi nie mają znaczenia.

→Dobieraj fotelik pod kątem samochodu w którym będzie podróżował maluch.

Czy dziecko potrzebuje matki? Owszem! Dlatego jej miejsce podróży jest z przodu.

→Nie składamy pałąka fotelika – nosidełka na czas podróży samochodem! To dodatkowa ochrona przy zderzeniach!

→Pasy pięciopunktowe to już nie żadna nowość tyko STANDARD. Pasy powinny rozpoczynać się tuż nad linią barków i powinny przebiegać przez obojczyki symetrycznie.

→UPAŁY: ubieraj dziecko w w naturalne tkaniny, najlepiej cienka wełna merino, len, lub zastosuj specjalną wkładkę typu AIR lub zamiennie wyłóż fotelik materiałem merino 100% , pieluszką muślinową (daje uczucie chłodu) lub bambusową.

→Dociągaj pasy tak mocno, jak mocno kochasz. Nie powinno się dać ich złapać w taką zmarszczkę

→Do fotelika wkładamy dziecko bez odzieży wierzchniej (kurtki, kombinezony). Zimą używamy dedykowanych śpiworków, lub okrywamy zapięte już w pasy dziecko po prostu kocykiem.

→PAS BIODROWY! Kolejność przeprowadzenia pasów po foteliku typu łupinka ma znaczenie!

Pas biodrowy nad nóżkami dziecka! TU WIĘCEJ INFORMACJI I ZDJĘĆ. Mojej mamie zdarzyło się źle poprowadzić pas po foteliku wnuczki, na szczęście kontrolowałam każdy transport córki i błąd został skorygowany! Niektóre pasy posiadają taką plastikową kropkę na pasie biodrowym, w Naszym tak jest i zawsze wszystkim przypominałam, że ta kropka ma być nad nóżkami dziecka 🙂

→Baza ISOFIX, wszystkie samochody od 2006 roku produkcji obowiązkowo w Polsce są wyposażone w ten system. Czy fotelik montowany za pomocą pasów? Nie ma większej różnicy w bezpieczeństwie pociechy, tylko w szybkości montażu i demontażu. [szerzej napisano o tym tutaj]. Co za tym idzie, przy bazach ISOFIX istnieje dużo mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu montażowego. Znalazłam również informację, że ten system lepiej zarządza energią powstającą w wyniku wypadku, a zwłaszcza w przypadku uderzeń bocznych.

RWF – jestem za tym żeby do 4 roku życia każdego dziecka przewozić je tylko i wyłącznie tyłem do kierunku jazdy! Jest to uzasadnione fizjologią,  anatomiczną budową i proporcjami ciała małego dziecka. 

→Crashtesty – MUSICIE ZOBACZYĆ jak kończą się wypadki, dzieci przewożonych na kolanach, bez pasów i fotelików, na pseudo podkładkach.

→ADAC, TEST PLUS i inne gwiazdki – testy i oceny fotelików 2001 -2018 warto szukać jak najświeższych informacji 2019.

→Mam fotelik, gdzie go zamontować ?

a) z przodu na siedzeniu pasażera? można, bardzo często widzi się w ten sposób podróżujące samotnie mamusie z dzidziusiem (chcą mieć kontrolę nad maluszkiem podczas jazdy, co nie zawsze idzie z ich bezpieczeństwem, mama łatwo może się rozproszyć). Odwożący rodzice swoje starszaki do przedszkola, małym samochodem 3 trzydrzwiowym też korzystają z tej opcji.

Można? Można. Nikt nie zabroni, ale czy warto, to nie jest bezpieczne miejsce dla 3 letniego przedszkolaka, mówi się o nim żartobliwie miejsce teściowej. Po pierwsze wyłącz poduszkę ABS (chyba, że jej nie ma). Po drugie, warto rozważyć podróż malucha z tyłu.

b) z tyłu ale gdzie?

– za pasażerem po przekątnej do kierowcy, dobre miejsce, gdy często z dzieckiem podróżuje tylko kierowca

– na środku, nie każdy samochód jest w tym miejscu wyposażony w ISOFIX, często to tzw. połówka siedzenia i foteliki nie są w tym miejscy stabilne

– najkorzystniej za kierowcą, po przekątnej do pasażera, RWF z lusterkiem do kontrolowania malucha – IDEAŁ

c) co gdy mamy dwójkę dzieci?

– z tyłu po bokach

d) co gdy jest troje dzieci?

– starszak na środku młodsze po bokach

Wybór fotelika z podium rankingów wciąż jeszcze nie gwarantuje bezpieczeństwa Twojej pociechy. Należy go prawidłowo zamontować.

→Wszelkiego typu podkładki, popularnie nazywane “podupnikami” – KATEGORYCZNE NIE. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie Twojego dziecka. Sama miałam “przyjemność” na takich podróżować.

→Kiedy fotelik można odstawić? TEST PIĘCIU KROKÓW

grafika z bloga fotelove.com

➧POLECAM jako ciekawostkę:

HISTORIA FOTELIKÓW SAMOCHODOWYCH

Ciężarna w samochodzie! 

 • Jesteś w ciąży?
 • Jesteś pasażerem samochodu?
 • Nie zapinasz pasów bo pozwala Ci na to prawo w Polsce? BŁĄD!
 • Zapinasz za sobą część biodrową, a pas obojczykowy przekładasz normalnie? BŁĄD!
 • Używasz dwupunktowej podkładki dla ciężarnych? BŁĄD!

TYLKO i wyłącznie 

bezpieczna jesteś Ty i Twoje nienarodzone dzieciątkokiedy używacie 

adaptera 3 punktowego dla ciężarnych 

ściągającego pas biodrowy z brzucha.

To zbyt duży wydatek dla Ciebie? Nawet w Bielsku – Białej można taką podkładkę wypożyczyć za  niewielką opłatą w sklepie: BLANCABaby

→Zalecam stosowanie wałka lędźwiowego oraz podkolanówek / pończoch uciskowych II klasy ucisku podczas każdej podróży.


Prowadzisz samochód?

Czy wiesz, że bezpieczna odległość Twojego ciążowego brzuszka

od kolumny kierownicy to 15-20 cm?

Jaki my mamy fotelik? 

RWF,

na obrotowej bazie 360 stopni ISOFIX.

0-18kg (mniej więcej od 6 m-cy do 4 lat)

***zakres wagowy w naszym foteliku jest podany od zera kilogramów, fikcja. Marketing.

Pomiar kąta nachylenia oparcia w naszym foteliku w poz siedzącej nr I około 30-31 stopni

Pomiar kąta nachylenia oparcia w naszym foteliku w pozycji półsiedzącej nr II około 45 stopni

Jest to fotelik z drugiej grupy, jego kąt nachylenia względem podłoża w pozycji nr II półleżącej jest równy 45 stopni (generalnie ok, ale objętościowo siedzisko i zagłówek jest stosunkowo duży dla noworodka), a w pozycji nr I siedzącej około 30 stopni, może to powodować opadanie głowy noworodka na klatkę piersiową i spowodować uduszenie.

Montowany w opcji za kierowcą z lusterkiem do kontaktu z maluchem. ☺

?Każdy maluszek jest inny.?

 Nie wszystkie lubią podróżować samochodami (pretendenci: dzieci z zaburzeniami SI, głód i pieluszka z dwójką (dwa nasze jedyne pewniaki marudzenia podczas podróży),  nie odpowiedni ubiór, ciasny fotelik, i inne do sprawdzenia, opisane tutaj).

Nic straconego, zawsze można podróżować pociągiem lub rowerem! ??

Bezpiecznej podróży! SZEROKOŚCI ?

Dowiedzieliście się czegoś nowego?